Refresh NVC

Petr Sucháček

Lektor

Baví mě propojovat světy, které k sobě mají na jednu stranu blízko a na stranu druhou si ne vždy úplně rozumí. Proto jako lektor rád propojuji praktický svět mých účastníků, ať už se jedná o pracovníky státní správy, zaměstnance ve firmách, či pracovníky v neziskových organizacích, s poznatky, tipy a triky z někdy trochu teoretického světa univerzit.

A proto mne taky již při prvním setkání nadchla nenásilná komunikace, která pro mě kombinuje jak praktickou užitečnost, tak zakotvení v jasných teoretických východiscích. Kromě nenásilky se rád věnuji pedagogické teorii, praxi a popularizaci vědy.

Lektor

Organizuji setkávání lektorů, kteří se zabývají NVC. S chutí facilituji jednání, vedu strategická plánování týmů a úvodní kurzy Nenásilné komunikace. Jako lektor rád vytvářím dva prostory. V prvním se dobře komunikuje a s chutí pracuje. V tom druhém lze vystupovat z komfortní zóny a učit se. Baví mě strategické uvažování o tom, co potřebuje člověk, společnost, svět.

Iva Sobotková

Organizátorka kurzů

Umění nenásilné komunikace mě nepřestává fascinovat. Ukazuje mi cestu k hlubšímu porozumění jak sobě samotné, tak v interakcích s ostatními. Mění mé vztahy, mění mě samotnou. Ráda proto NVC rozšiřuji do světa organizováním kurzů.

Kontakt: iva@nenasilnakomunikace.org

Proč Refresh?

Co se jednou naučíš... musíš procvičovat a používat, jinak se to stane pouhou vzpomínkou. Refresh je prostor pro pokročilé, aby si mohli připomenout a dál rozvíjet, co se v úvodních kurzech naučili. Aby mohli reflektovat svoje komunikační situace a učit se z nich. A aby se mohli potkat s kolegy z kurzů a také s dalšími lektory, a poznat tak další členy komunity kolem NVC v Brně.

Kurzy typu Refresh jsou určeny zejména absolventům kurzů KOKS, či DOJO.

Jak Refresh vypadá?

 • Rozcvička: základní cvičení pro sebenapojení, duchapřítomnost a naslouchání

 • Cvičení pro rozvoj konkrétní dovednosti

 • Prostor pro rozbor a nácvik reálných situací a osobní zakázky

 • Reflexe a integrace naučeného

 • Kurzy typu "Refresh" vede pokaždé jiný lektor, v prosinci 2019 Petr Sucháček s Adamem Čajkou

17. 12. 2019 Refresh NVC

Jak být o Vánocích s bližními i sami se sebou?


Prosincový refresh bude věnován tématu konverzačních kontextů a velmi specificky tématu Vánoc. Vánoční svátky jsou pro některé z nás spojené s očekáváním klidu, pohody, reflexe, sdílení a odpočinku. Pro některé jsou však spojeny se stresem a konflikty. No a někdy se umí velmi svižně překlopit z jedné polohy do druhé.
V prosincovém Refreshi se zaměříme na to, jak si o svátcích udělat na sebe a mít s druhými konverzace, které chceme mít.

Pojďte se na chvilku zastavit a připravit se na následující týdny :-)

Na workshopu spolu prozkoumáme:

 • jaké konverzační kontexty známe/máme/vnímáme a jak s nimi souvisí Vánoce,

 • jaké konverzace a s kým bychom chtěli mít,

 • jak pro ně vytvořit prostor a co to vlastně znamená "vytvářet prostor",

 • ale také jak dát v konverzacích prostor druhým

 • a nenechat naše očekávání stát v cestě napojení ve svátečních konverzacích

Termín: úterý 17. 12. 2019 od 17 do 21 hodin (celkem 4 hodiny)

Místo: Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání, Kamenná 20, Brno https://mapy.cz/s/pWzA

Počet účastníků je omezen na 14 lidí.

Cena: 600 Kč

Přihláška: https://forms.gle/qBztShrj3KQbDeGb6

Deadline pro přihlašování je 14. 12. 2019 včetně.

Více informací o kurzu Vám ráda sdělí Ivka na iva@nenasilnakomunikace.org, Petra a Adama dávejte prosím do kopie petr@nenasilnakomunikace.org, adam@nenasilnakomunikace.org 

Storno podmínky:

 • Pokud byste se nemohli z nějakých důvodů zúčastnit a našli byste si za sebe náhradu, pak byste se vyrovnali s novým účastníkem, tedy žádné stornopoplatky byste nám neplatili. Jen nám prosím nahlaste jméno náhradníka, ať předem zjistíme jeho očekávání a informujeme ho o přípravě.

 • Pokud byste za sebe náhradníka nenašli a účast zrušili více jak 3 týdny před kurzem, též obdržíte celou částku zpět.

 • Pokud byste účast zrušili bez náhradníka mezi 3 týdny (včetně) a 8 dny před kurzem, obdržíte zpět 33 % kurzovného, neboť hrozí, že za vás již nikoho nenajdeme.

 • Pokud byste účast zrušili bez náhradníka 1 týden a méně před kurzem, kurzovné bohužel propadá, abychom umožnili realizaci kurzu přihlášeným a uhrazení všech souvisejících nákladů.

Proběhlé Refreshe:

24. 9. 2019 Refresh NVC: Prosba jako rozcestník v konverzaci

Zářijový refresh bude věnován tématu requestů, proseb. Nebo, chcete-li, čtvrtému kroku NVC ze čtyřkrokového výroku. První tři kroky: pozorování, pocity a potřeby tvoří v jistém smyslu pouze kontext pro prosbu, která následuje. Až poslední krok - prosba - je pokusem pozvat druhé(ho) do konverzace. Tyto pozvánky otevírají různé směry, po kterých se konverzace může vydat.

Na workshopu spolu prozkoumáme:

 • jaké typy proseb umíme nabídnout a jaký záměr sledují

 • jak souvisí prosby s tématem moci v komunikaci

 • praxí prověřené formulace, které pomáhají udržet napojení v náročné konverzaci