4 kroky k sobě (Pardubice) 

Nenásilná komunikace divadlem

NVC is not simply a language or a set of techniques for using words; the consciousness and intent that it embraces may be expressed through silence, a quality of presence, as well as through facial expressions and body language.

Marshall Rosenberg, Nonviolent Communication

O lektorech

Barbara Herucová

Bára je kreativním mozkem divadla TAMTi, kde hraje. Je druhou polovinou projektu Roots / Kořeny a třetinou divadla The Randoms. Je lektorkou, která ve svých kurzech propaguje využívání divadelních metod ve vzdělávání a osobnostně-sociálním rozvoji. Baví ji naslouchat příběhům lidí kolem ní. Společně s Ondřejem Klíčem učí na brněnské JAMU Divadlo utlačovaných. Také pracuje v brněnském divadle BuranTeatr. Divadlo je pro ní nástrojem, který nám ukazuje naší sílu i zranitelnost a věří, že divadlo patří všem a každý může být hercem nebo herečkou.

Petr Holík

Baví mne bytí s lidmi. A přemýšlení, jak spolu vlastně jsme. A přemýšlení, jak bychom spolu ještě jinak mohli být. Proto mám blízko k učení a divadlu. Ve svojí lektorské praxi pomáhám lidem, aby si lépe rozumněli - s kolegy, s rodinou, s posluchači na konferenci, sami se sebou. Rád se potkávám s principy Nenásilné komunikace (NVC) a aplikované improvizace.

Vystudoval jsem přírodovědu, jako geomorfolog jsem strávil pár let v říčním bahně a baví mne propojování mojí přírodovědecké části s tou divadelní. Rád spolupracuji s vědci v rámci popularizace jejich práce (workshopy, mentoring) a už dlouhá léta vedu v Brně produkci Science slamu (www.scienceslam.cz).

Hraju divadlo. Vyrostl jsem na gympláckém dramaťáku, dospíval jsem na improvizační scéně a teď tančím okolo fyzického/pohybového divadla.


4 kroky Nenásilné komunikace (NVC) jsou jedním ze základních stavebních kamenů této praxe. Jestliže jste někdy byli na workshopu NVC, možná jste se je učili používat ve větě "Když vidím (pozorování), tak se cítím (pocit), protože potřebuji (potřeba), prosím tě, mohl/a bys (prosba)?" 

4 kroky NVC však nejsou jen gramatická struktura, kterou je třeba se naučit používat. Jsou cestou k vnitřnímu nastavení naší pozornosti směrem k nenásilí. Naším cílem není se jen naučit správně říkat onu strukturovanou větu, ale mít 4 kroky pod kůží, ať už je dáváme do slov nebo ne.

Na workshopu budeme tyto 4 kroky podrobně prozkoumávat. Divadelní techniky nám pomohou hledat hranice mezi pozorováním a interpretací, dovolí nám nahlédnout do sebe a prozkoumávat naše emoce i lidí kolem. Budeme zviditelňovat potřeby a hledat porozumění v jejich vyjádření i nabízet různé strategie pro situace, ve kterých nám chybí inspirace pro další možnosti jejich řešení.

Pro koho?

Workshop může být přínosný pro pokročilé v NVC praxi - získáte prostor hlouběji prozkoumat a pochopit jednotlivé kroky aneb kdy jste se naposledy věnovali 3 hodiny jenom pozorování? Nebudeme však navazovat na žádnou teorii, kterou je nutné znát, nebo zkušenosti, které je třeba mít, takže se rozhodně můžete přihlásit, i když o NVC slyšíte poprvé v životě. Stačí mít chuť pracovat trochu divadelním způsobem a odhodlání prozkoumávat nové krajiny.

Obsah tréninku

Myšlenkově workshop vychází z NVC (Nenásilné komunikace), Divadla utlačovaných a divadelní improvizace.Během víkendu se postupně zaměříme na všechny 4 kroky:

 • Pozorování - Jak čistě jsme schopni pozorovat? Kde je hranice mezi pozorováním a interpretací?
 • Pocity - Kdy a kde v nás vznikají pocity? Jaké to vlastně je zkusit si být v bezpečí divadelního prostoru chvíli opravdu naštvaný, smutný, nadšený?
 • Potřeby - Jakým způsobem vyjadřovat, kam se zrovna natahuje život v nás? Jaké potřeby jsou živé v lidech a situacích okolo mne?
 • Prosby - Jak a o co mohu druhého žádat? Jakou prosbu mohu vztáhnout k celé situaci/systému?
 • Prakticky pro představu: Očekávejte trochu individuální práce, trochu práce ve dvojicích, trochu pohybu a trochu sehrávání situací. Trochu mluvení a docela dost práce v tichu. Kurz není primárně didaktický, je zážitkový a sebepoznávací.

Organizační info

  Kde: Ateliér Nenásilné komunikace, Staročernská 1799, 530 03 Pardubice
  Kdy: neděle 19. dubna (9:00-13:00, 14:30-18:30)
  Za kolik: 1900 Kč (8 hodin tréninku)
  Kapacita: 10 osob
  Lektoři: Petr Holík a Barbara Herucová
  Pozn. Pokud cestujete zdaleka, je možné na místě přespat ze soboty na neděli. K dispozici kuchyňka a sprcha, s sebou spacák. Cena 200 Kč. Parkování na místě zdarma.

Přihláška

Přihlašujte se emailem na adrese dita.zvackova@gmail.com nebo na telefonu 602 174 385. Obratem obdržíte informace, jak postupovat dále. Přihlášení vám následně potvrdíme po připsání platby na náš účet.

Co s sebou

Na workshopu se budeme hýbat a proto doporučujeme pohodlné oblečení, do kterého se můžete převléct, a které vám nebude v pohybu nijak bránit a omezovat vás. 

Storno:

 • Pokud byste se nemohli z nějakých důvodů zúčastnit a našli byste si za sebe náhradu, pak byste se vyrovnali s novým účastníkem, tedy žádné stornopoplatky byste nám neplatili. Jen nám prosím nahlaste jméno náhradníka, ať předem zjistíme jeho očekávání a informujeme ho o přípravě.
 • Pokud byste za sebe náhradníka nenašli a účast zrušili do 15. března 2020, též obdržíte celou částku zpět.
 • Pokud byste účast zrušili bez náhradníka mezi 16. březnem (včetně) a 29. březnem (včetně), obdržíte zpět 33 % kurzovného, neboť hrozí, že za vás již nikoho nenajdeme.
 • Pokud byste účast zrušili bez náhradníka později než 30. března, kurzovné bohužel propadá, abychom umožnili realizaci kurzu přihlášeným a uhrazení všech souvisejících nákladů.