Blog

 

Na workshopech nenásilné komunikace se mluví - ve dvojicích, ve skupině, zkouší se čtyři kroky nebo roleplay... na buddhistiských ústraních se mlčí a kouká do zdi (tedy "medituje"). Forma je různá, směr je ale překvapivě podobný. Vlastně mě překvapilo, že jsem tu podobnost směru dokázal jasně vidět a pojmenovat až letos.

Život přináší různé situace. Některé veselé, jiné smutné, některé jsou prostě zvláštní. Tohle je jedna z těch zvláštních.

Vrátil jsem se z týdenního kurzu, který jsem vedl se Zitou Pavlištovou. Jmenoval se "Dialogy" a kombinoval učení Nenásilné komunikace a kontaktní improvizace. Byl to velmi povedenej kurz, mám chuť napsat "nejlepší", ale raději zkusím být konkrétní a popsat, proč pro mne byla tato kombinace metod (a lektorského partnerství) tak skvělá:

Máte chuť na 30denní výzvu? Zkuste aplikovat toto desatero v souladu s Nenásilnou komunikací a každý den se k němu ráno a večer vrátit. Co se Vám již daří? Co Vám pomáhá? Co je pro Vás náročné? Co to s Vámi dělá? A co to dělá s Vaším okolím?

Tento zpravodaj přináší pár letních akcí a chce Vás připravit na bohatou žeň podzimních příležitostí pro rozvoj nenásilného přístupu a souvisejících dovedností, abyste svou účast stihli promyslet a přihlásit se. Jde o večery, vícedenní intenzivky nebo delší série a také pětiměsíční mediační výcvik. Ze zahraničních trenérů bude v Praze hostovat...

Můj bratr Jirka je od narození na vozíku. Z toho důvodu má méně možností jak být nezávislý a ovlivňovat svět kolem sebe než lidé bez fyzických omezení. Komunikace je tak pro něj zásadní. Má skvělý smysl pro slovní humor. Potíž je, že Jirka neumí mluvit, tedy neumí formulovat a artikulovat běžným způsobem. Vyvinul svůj jazyk, který se cizím uším...

Od svých prvních pokusů učit NVC jsem si uvědomoval, že bez tréninku to nejde. A jako jednu z prvních věcí jsem začal vytvářet kartičky pocitů a potřeb. Zásadně usnadňují trénink zejména v době, kdy člověk ještě nemá vybudovanou dobrou slovní zásobu pro svoje vlastní prožívání. Pak mi začalo docházet, že s kartičkami si lze hrát - sám či ve...

Naše představy a předpoklady o lidské povaze ovlivňují, jak s lidmi interagujeme, co v interakcích považujeme za možné a jaké sociální struktury vytváříme. Jinak řečeno naše komunikace a naše společnost je obrazem našich předpokladů.

Běžný začátek tréninkové skupiny: "Máte nějaké obtížné sdělení, které byste rádi někomu řekli, ale nevíte jak?" Ozývá se Káťa: "Ráda bych dala svému kolegovi zpětnou vazbu, ale neumím to říct tak, abych si byla jistá, že ji přijme."

Běžná zkreslená představa je, že v Nenásilné komunikaci jde o to "být k lidem milý". Možná je to podobné jako zaměňování nenásilí a pasivity. Myslím, že důvodem pro obě zkreslení je, že neznáme vzory chování, které by nebylo ani agresivní, ani pasivní.